• /
  • HABERLER
  • /
  • Rektör Ağırakça, Nusaybin MYO İçin İncelemelerde Bulundu

Rektör Ağırakça, Nusaybin MYO İçin İncelemelerde Bulundu

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversiteye bağlı Nusaybin Meslek Yüksekokulunun inşa edilmesi planlanan yeni binası ve öğrenci yurdu için yerinde incelemelerde bulunmak üzere ilçe merkezini ziyaret etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Şahin Arpağ ve Nusaybin Meslek Yüksekokulu Müdürü Yavuz Dinç’in eşliğinde, arsa bağışında bulunacak iki hayırseveri ziyaret eden Rektör Ağırakça’yı Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Özel ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Zeynel Tunçalan karşıladı.

Ziyaretin ardından Meslek Yüksekokulu ve yurt binalarının yapılacağı alana gidip yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Rektör Ağırakça:

Nusaybin Meslek Yüksekokulu’nun Mardin Artuklu Üniversitesi’ne bağlı olarak 2011 yılının Mayıs ayında kurulduğu ve 2013-2014 eğitim yılında öğretime başladığını hatırlatarak Yüksekokulun kuruluş ve gelişim aşamasında Nusaybin’in yerel yönetim birimleri, yetkilileri ve vatandaşlardan büyük destek aldıklarını ifade etti.

2015 yılında güvenlik gerekçesiyle Mardin’e taşınan Nusaybin Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan Dış Ticaret, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarının yanı sıra Yaşlı Bakımı ile İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerini de eklediklerini belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü yeni açılan bölümlere öğrenci alma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Üniversitenin temel işlevi olan bilimsel bilgi üretmenin yanında şehrin bölgedeki insan gücünü yetiştirerek ekonomik, kültürel ve toplumsal katkı sağlamaya öncülük etmek olduğunu vurgulayan Ağırakça:

“Göreve geldiğimiz günden beri Mardin Artuklu Üniversitesi bölgeye, sosyo-ekonomik eksenli olumlu bir etkileşim içine girmiştir. Mardin’e bağlı yerlerde kurduğumuz ve daha önce kurulan yüksekokulların bünyesinde bölgenin ihtiyaçlarına uygun birçok bölüm ve eğitim programını hayata geçirme çabası içinde olduk.” dedi.

Kendilerini sıcak bir şekilde karşılayarak ağırlayan Nusaybin halkına ve yetkililere teşekkür eden Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya Nusaybin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Özel tarafından Esma-ül Hüsna tablo hediye edildi.