• /
  • HABERLER
  • /
  • Bölge Rektörleri İstişare Toplantısı” sona erdi

Bölge Rektörleri İstişare Toplantısı” sona erdi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan üniversitelerin rektörleri genel durum değerlendirmesi yapmak ve karşılıklı istişarelerde bulunmak üzere Mardin Artuklu Üniversitesinin ev sahipliğinde bir araya geldi.

Bölgede bulunan Üniversiteler ile ilgili konuları yerinde değerlendirmek ve yükseköğretim kurumlarının sağladığı hizmet kalitesinin artırılmasına ilişkin görüş ve önerilerin ele alındığı iki oturumlu toplantı Mardin Artuklu Üniversitesi Senato Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.


Mardin Artuklu Üniversitesi’nin yanı sıra Harran Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Siirt Üniversitesi Fırat Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi rektörleri katıldığı toplantıda bölgedeki üniversitelerde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin ve bu üniversitelerde görev yapan idari ve akademik personelin akademik ve sosyal boyutundaki sorunları masaya yatırıldı ve çözüm önerileri geliştirildi.


Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Bölge Rektörleri İstişare Toplantısı”yla ilgili görüş belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, toplantının üniversitelerin kuruldukları bölgelere sağladığı katkıyı daha da artırmak; bilgi üretme, araştırma yapma, kitlesel eğitimi gerçekleştirme ve meslekî eğitim verme gibi toplumsal hizmetler sunan bu kurumların sorunlarını tanımlayıp hal çareleri üretme açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.


Ağırakça, toplantıda bölge üniversitelerinin meselelerini, her manada bütün yönleri ile değerlendirmeye ve tartışmaya açtıklarının altını çizerek “Bölge üniversiteleri rektörleri olarak üniversitelerin misyon ve işleyişleri, akademik ve idari-mali ve güvenlik durumlarını karşılıklı istişarelerle analiz ederek çıkan sonuçları, hep birlikte değerlendirme imkanı bulduk.” bilgisini verdi.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan üniversitelerde yaşanan sorunlar, bu sorunlara karşı üniversite idaresinin uygulamaları ve bu sorunlara yönelik getirilebilecek çözüm önerilerini içeren görüş ve önerilerin değerlendirilip ikili görüşmeler yapma fırsatını bulduklarını da söyleyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, “Bu vesileyle üniversitelerimizde öğretim elemanları arasında mesleki işbirliği ve dayanışma, kurumsallaşma, akademik performans, fiziki ve sosyal imkânlar gibi konuları tartışmaya ve karşlılıklı deneyim alışverişinde bulunduk.” dedi.