• /
  • HABERLER
  • /
  • Artuklu Üniversitesinden Afrika’ya Akademik Açılım

Artuklu Üniversitesinden Afrika’ya Akademik Açılım

 

Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan Mevlana Değişim Programı kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi ile Somali National Üniversitesi arasında kültürel ve bilimsel ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen “işbirliği protokolü”  imzalandı.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Yükseköğretim Kurulu tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen İslam Ülkeleri Rektörler Forumu’na katılmasının ardından Somali National Üniversitesi ile imzalanan işbirliği protokolü kapsamında iki üniversite arasında bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, öğretim elemanları, öğrenci ve idari kadroların eğitsel ve yönetsel konularda bilgilendirilmesi, araştırmacı değişimi ve bilimsel çalışmaların yapılması gibi konularda mutabakata varıldığı belirtildi.

Kültürel aktivitelerde işbirliği yapma, tarafların üniversitelerinde düzenleyecekleri bilimsel konferanslara diğer üniversitenin öğretim üyelerini davet etme, karşılıklı bilgi paylaşımı ve eğitim-araştırma amaçlı bilimsel yayınların değişimini de öngören işbirliği protokolünde yükseköğretimin küreselleşme yaklaşımına katkıda bulunacak unsurlar yer alıyor.

Türkiye’yi yükseköğretim alanında bir cazibe merkezi haline getirmek ve Yükseköğretim kurumlarımızın akademik kapasitelerini artırarak kültürler arası etkileşimin artmasıyla, farklılıklara saygı ve anlayış kültürünün zenginleşmesini sağlamayı hedefleyen Mevlana Değişim Programı kapsamında Somali National Üniversitesi ile imzalanan işbirliği protokolü ile ilgili olarak açıklama yapan Rektör Ağırakça, Türkiye ve Somali’nin derin tarihi, dini ve kültürel ilişkilerle bağlı olduğuna işaret ederek, protokolle Mardin Artuklu Üniversitesi ile Somali Üniversitesi arasında bilimsel alanlarda işbirliği ve kapsamlı danışmaları geliştirmek üzere kurumsal bir çerçevenin sağlandığını ve önümüzdeki dönemlerde akademik anlamda ilişkilerin daha da genişleyip derinleşeceğine inandığını ifade etti.

Prof. Dr. Ağırakça, Ankara’da Cumhurbaşkanının himayesinde düzenlenen İslam Dünyasında yükseköğretim sistemleri ve üniversiteler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla,“İslam Dünyasının Yükseköğretim Alanını Oluşturmak” temalı “İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu” nda alınan karar doğrultusunda Somali Cumhuriyeti’nin tek devlet üniversitesi olan Somali National Üniversites ile yapılan protokolün, iki üniversite arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir kilometre taşı olarak gördüğünü vurguladı.

Mardin Artuklu Üniversitesinden Tarla bitkileri, makine, ziraat ve telkâri alanlarında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla uzman ve öğretim üyesi gönderileceği bilgisini veren Prof. Dr. Ahmed Jimale ise bu işbirliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Somali National Üniversitesi Rektörü Ahmed Jimale, Mardin Artuklu Üniversitesinin eğitim birikiminin Somali Devlet Üniversitesi için bir örnek teşkil edeceğini belirterek, “Mardin Artuklu Üniversitesinin üniversitemizin yapılanmasında ve farklı bölümlerin açılmasında yol yol gösterici olacağına inanıyorum dedi”

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü ile Somali National Üniversitesi Rektörü tarafından yürütülecek işbirliği protokolünün 5 yıllık bir süre için geçerli olacağı bildirildi.