• /
  • HABERLER
  • /
  • Artuklu Üniversitesi Telkâri Sanatını Tanıttı

Artuklu Üniversitesi Telkâri Sanatını Tanıttı

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’ in ortak işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası’na Mardin Artuklu Üniversitesi damgasını vurdu.

Endüstriyel tasarım, moda, görsel iletişim tasarımı, mimari tasarım gibi birçok alanda dünyaca ünlü isimlerin katıldığı; yerli ve yabancı tasarım ofislerinin, sanatçıların, üniversitelerin, tasarım okullarının ve tasarım platformlarına ait sergilerin yer aldığı “Türkiye Tasarım Haftası Etkinlikleri” kapsamında çok sayıda panel ve konferans düzenlendi.

Tasarım Haftası’na özel hazırlanmış enstalasyonların da yer aldığı etkinliklere Mardin Artuklu Üniversitesi’nden Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, MYO Telkari ustası Murat Aslan, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı ikinci sınıf öğrencileri Mehmet Tahir Düzenli, Yılmaz Bozkurt ve Fehmi Arslan katıldı. 

Tasarım Haftası etkinliklerine Mardin Artuklu Üniversitesi adına katılım sağladıklarını ifade eden Tarık Demir, altın ve gümüş takıda değişik süsleme ve desenlerle Midyat yöresine ait gümüş işleme sanatı olan “Telkâri” nin  tanıtılmasında bu tür etkinliklerin çok önemli olduğuna değinerek, Tasarım Haftasıyla ilgili şunları belirtti:

“Bu yıl bize ayrılan stand alanı geçen senekinden çok farklıydı. Üniversitelere ayrılan küçük standların yerine büyük markaların yer aldığı büyük stand alanında yer verildi. Bunun sebebi telkârinin nasıl yapıldığını canlı performans sergileyerek anlatmaktı. Küçük büyük genç yaşlı her yaştan insan standımıza büyük ilgi gösterdi. Ustamız ve öğrencilerimizin masasına oturarak telkârinin hikâyesine tanıklık ettiler. Bunun yanında standımızı ziyaret eden profesyonel tasarımcılar öğrencilerimize yeni fikirler verdiler. Ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanan Midyat Telkarisi Türkiye Tasarım Haftası’na ayrı bir renk kattı”.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, Alman Volkswagen firması Yönetim Kurulu Başkanı Uwe Hück ve Dünya Boks Şampiyonu milli sporcu Fırat Arslan gibi ünlü isimlerin ziyaret ettiği standta çok sayıda medya mensubuna Telkâri sanatının tarihi ve incelikleri anlatıldı.

Yüzyıllara dayanan telkâri sanatının akademya çatısı altında korunmaya alınması ve telkâri eserlerini üretecek maharetli öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla “Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı “nın açılmasına öncülük yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya teşekkür eden Demir, 

“Bu organizasyon, Telkâri ustası ve Telkâri öğrencilerimiz için de verimli geçti. Böylesine bir etkinlik sayesinde yeni ufuklar kazanarak yaptıkları işin ne kadar da önemli olduğunu yakinen müşahede ettiler.” İfadelerini kullandı.

Tasarım ile tüm endüstrileri buluşturmak amacı ile yola çıkan ve bu yıl ikincisi düzenlenen "Türkiye Tasarım Haftası’nda yerli ve yabancı 103 konuşmacı yer alırken, 52 tasarım ofisi ve bireysel tasarımcılarla 14 atölyede sergileri ve özel hazırlanan enstalasyonları ile etkinlikte yer alma fırsatı buldu.