• /
  • HABERLER
  • /
  • Artuklu Üniversitesi Akademisyen ve Çalışanlarından Kamuoyu Açıklaması

Artuklu Üniversitesi Akademisyen ve Çalışanlarından Kamuoyu Açıklaması

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyen ve çalışanları, üniversite ile ilgili kasti olarak olumsuz haberlerin yayınlandığını belirterek üniversite personelinin olumsuz yönetim sonucunda azaldığına dair iddialara cevap verdi.

Üniversite akademik ve idari personeli tarafından yayınlanan kamuoyu açıklamasında, yerel bir haber sitesinin 2016-2018 yılları arasında üniversite personelinde ciddi bir azalmanın olduğun yönündeki iddiaların doğruyu yansıtmadığı ve bu tür haberlerin “Çamur at izi kalsın” anlayışından hareketle üniversiteyi ve yönetimini hedef gösterme amacıyla yapıldığı belirtildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi akademisyen ve çalışanlarının yaptığı kamuoyu açıklaması şöyle:

 

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Basın ve ifade özgürlüğünü gerçekçi ölçüler içinde kullanma kaygısı duymadan üniversitemizin itibarını zedelemeye yönelik, yerel bir haber sitesinin periyodik şekilde yayınladığı çarpıtma haberlerle uzun zamandır süren linç kampanyasına 13 Aralık 2018 tarihinde “Üniversiteden kaçan kaçana! Personel sayısı da yarı yarıya düştü” başlığıyla tezyif dolu bir haber eklenmiştir.

Toplum nezdinde olumsuz kanaat oluşturmayı hedefleyen ve iyi niyetten uzak bu habere ilişkin, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak üzere aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekliliği hâsıl olmuştur.

Söz konusu haberde; 

• “Rektörlük süresi iki ay sonra bitecek olan Ağırakça'nın üniversitedeki başarısızlığı akademisyen ve idari personel sayısına da yansıdı.”, 

• “…akademik başarı sırasında son sırada yer alan Mardin Artuklu Üniversitesinde yaşanan sıkıntılar personel alımlarına rağmen yarı yarıya düştü.”, 

• “Öğrenci sayısı üç yıl içinde açılan yeni bölümlerle 3 bine yakın artmasına rağmen akademisyen sayısı da azaldı. 3 yıl önce 401 olan idari personel sayısı yeni alınanlarla birlikte 268'e düşerken 443 olan akademisyen sayısı da alınan çok sayıda akademisyene rağmen 441'e düştü.” Şeklinde müfteri ve çirkin bir üslupla üniversitemiz yeniden hedef haline getirilip yöneticilerinin itibarlarına zarar vermek istenmektedir.

Nitekim 2016 yılında 399 olan akademik personel sayımız 446’ya idari personel sayımız da 263’den 520’ye yükselmiş olmasına rağmen üniversitemizin iki ayrı tanıtım filminde yer alan idari personel sayısı üzerinden gerçekle ilgisi olmayan saptırmaları hayretler içinde takip ediyoruz.

“Çamur at izi kalsın” yaklaşımından hareketle aslı astarı olmayan çirkin savlarla üniversitemize isnat edilerek servis edilen ve bu mecrada yürütülen bir algı operasyonu olarak nitelendirilebilecek yorum ve iddialar kesinlikle doğruluğu yansıtmamaktadır

Basın etiğiyle çelişkili, nezaket sınırlarını aşan bir üslupla, hiçbir nesnel olguya dayanmadan suçlayıcı ifade ve atıflarla dizayn edilen bu haberlerin kasti olarak yapıldığını değerlendirmekteyiz.

Buna karşı her türlü hukuki hakkımızı kullanarak sonuna kadar takipçisi olacağımız kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Akademisyen ve Çalışanları