• /
  • Duyurular
  • /
  • Rektör Ağırakça’nın “18 Aralık Dünya Arapça Günü” Mesajı

Rektör Ağırakça’nın “18 Aralık Dünya Arapça Günü” Mesajı

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Yürütme Kurulunda, 08 Ekim 2012 tarihinde alınan karar üzerine tüm dünyada ilan edilen 18 Aralık Dünya Arapça Günü’nü 6. kez kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Arapça, Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in dili olması hasebiyle geniş kullanım bulduğu dini terminolojinin yanı sıra kültür, edebiyat, medya ve sağlık gibi birçok sektörde en çok aranan temel diller arasında olup, Bereketli Hilal boyunca Atlantik Okyanusu'na kadar ulaşan geniş bir alanda etkin varlığını devam ettiren dünyanın sayılı dillerinden biridir.

Nitekim, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan 450 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan ve Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden birini oluşturan ve dünya genelinde Müslümanlar için vahiy dili olarak kabul gören Arapça, kültür ve medeniyet mirasımızın da dili olması bakımından yeni nesiller tarafından öğrenilmesi kaçınılmaz bir dildir.

Arapçanın, Türkiye’de öğretilmesi ve öğretiminin geliştirilmesi adına Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde bu dilde eğitim hizmetinin verildiği fakülte ve eğitim programlarıyla çok büyük gayret ortaya koymakta ve 18 Aralık Dünya Arapça Günü’nün kamuoyuna duyurulması ve Arapçanın daha yaygın bir şekilde gündemde kalması için aktif çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 18 Aralık Dünya Arapça Gününün, Arapça eğitim öğretimi adına ülkemiz genelinde hayırlı ve kapsamlı neticelere vesile olmasını diliyorum.”

 

Prof.Dr.Ahmet AĞIRAKÇA
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü