• /
  • Duyurular
  • /
  • Barış Pınarı Harekâtı Hakkında

Barış Pınarı Harekâtı Hakkında

Bilindiği üzere ülkemiz yaklaşık 40 yıldır sınırlarımız dışından beslenen terör tehdidiyle mücadele etmektedir. Terör, hem vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerine tehdit oluşturmuş hem de ülkemizin, kalkınması için değerlendirilebilecek çok ciddi kaynaklarının bu mücadeleye ayrılmasına yol açmıştır.

Özellikle 2011 yılında başlayan Suriye krizinin daha sonra iç savaşa evirilmesi neticesinde söz konusu bölgede devlet otoritesinin kaybolması sonucu sınırlarımızın hemen yanı başında terör örgütleri için hareket alanı belirmiş ve burada yuvalanan örgütler ülkemizi ciddi biçimde tehdit eder hale gelmiştir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları ile terör örgütleri Fırat’ın batısındaki bölümde geriletilerek sınırlarımızın bu bölümü güvenli hale getirilmiştir.

9 Ekim 2019 tarihinde başlayan Barış Pınarı Harekâtı ile birlikte bu kez Fırat’ın doğu kısmında yuvalanan terör örgütleri hedef alınarak sınırımızın karşısında kurulması hedeflenen terör koridoru planı etkisizleştirilecek ve oluşturulacak güvenli bölge uygulamasıyla bu bölgelerde yaşamaktayken terör örgütlerinin tehdit ve baskıları sonucu topraklarını terk etmiş olan Arap, Kürt ve Türkmen unsurlar daha önceki örneklerde olduğu gibi evlerine dönebileceklerdir.

Mardin Artuklu Üniversitesi olarak, Barış Pınarı Harekâtının başarıyla neticelenmesi ve operasyona katılan tüm güvenlik güçlerimizin salimen ülkemize dönmeleri ve bölgede bulunan masum sivillerin olumsuz etkilenmemeleri için dua ediyoruz.

 

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü