• /
  • Rektörün Mesajı

Rektörün MesajıSevgili Aday Öğrenciler,

Öncelikle 2016- 2017 öğretim yılına hoş geldiniz.

Sizleri LYS’de elde ettiğiniz başarıdan dolayı kutluyorum. Sizleri Mardin'de ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nde görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.
 
Bu yıl  itibariyle 2000'den fazla öğrencinin üniversiteye katılmış olması Mardin’e ve Mardin Artuklu Üniversitesine yeni bir renk katmış olacaktır. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden Mardin'e gelmek suretiyle, Mardin Artuklu Üniversitesi'ni tercih ettiğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyor, Mardin'de huzur bulacağınıza Mardin Artuklu Üniversitesinde mutlu bir öğretim yılı geçireceğimize gönülden inanıyorum.

Mardin'de öğrenci olmanın sizler için çok farklılıklar arz edeceğini  şimdiden müjdeliyor ve Mardin de farklı bir toplum ile karşılaşacağınızı  bilmenizi istiyorum..

Muhtemelen çoğunuz bölgenin insanısınız ama bölgenin dışından gelen öğrenci kardeşlerimizin Mardin'de farklı bir toplum ile karşılaşacaklarını söyleyebilirim. Kürt’ün,  Arap’ın,  Türk’ün ve  Süryani’nin   ve bu dilleri konuşan farklı din ve mezheplere mensup olan insanların bir arada olduğunu göreceksiniz ki bu Türkiye’nin mozaiğini yansıtmaktadır.

Türkiye’nin mozaiğini yansıtan Mardin şehrinde en güzel örnek olarak birlikte yaşama özelliğinin sergilendiğini göreceksiniz. Bu özellik üniversitenin bünyesinde yaşandığı gibi şehirde yaşanan sosyolojik bir iftihar ve tarihimizin renkli bir mirasını yansıtmaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesinde göreceğiniz dört yıl veya bir kısmınızın iki yıl  içerisinde alacağı  eğitimin sizlere  en kaliteli şekilde aktarılacağına inanıyorum.  Öğretin üyesi arkadaşlarım da bu konuda gayretli olacaklarını ve sahip oldukları deneyim ve bilgi birikimlerini sizlerle paylaşacaklarını temin ediyorum.

Üniversitemiz içerisinde ideolojiniz, inancınız, yaşama felsefeniz ne olursa olsun artık sizler Artuklu Üniversitesi'nin öğrencilerisiniz ve bizler de Artuklu Üniversitesi içerisinde kardeşlik barış huzur ve güven içerisinde yaşama ve yaşatma arzusu içerisindeyiz.

Yönetim olarak bizim en büyük arzumuz iki yıldır üniversitemizde yaşanmış olan huzuru, sevgiyi, kardeşliği ve barışı hissediyor, görüyoruz. Önümüzdeki öğretim yılında ve daha sonraki yıllarda da bunun aynı şekilde devam edeceğine inanıyoruz.

Üniversitemizin  Merkezi Kampüsünde bulunan veya kampüsün  dışında  yer alan Mimarlık ve  Meslek Yüksekokullarımızın bünyesinde bulunan öğrenci kardeşlerimiz her ne kadar merkez kampüsten uzak olsalar da onlar bu üniversitenin bünyesinde olduklarını hissetmeleri için zaman zaman  ve merkez kampüse gelmelerini ve buradaki havayı tenefüs etmelerini isterim.

Aynı şekilde kampüste okuyan öğrencilerimizin de Mimarlık Fakültemizi, Nusaybin Meslek Yüksekokulumuzu,  Kabala Beldesinde bulunan eğitim binamızı ve İstasyon Yerleşkesinde ki diğer birimlerimizi de fırsat buldukça  ziyaret etmeleri ve oradaki arkadaşlarıyla kaynaşmaları bizim için önemli bir davranış olacaktır, bundan dolayı sizlere şimdiden teşekkür ederim.

Öğrenciler arasında bütün farklılıklara rağmen, mozaik gibi renkler arz etmemize rağmen kardeşçe yaşayacağınıza, birbirinizi  seveceğinize, birbirinizi takdir edeceğinizi hiç kimsenin kimseye baskı yapmadan, hiç kimse ideolojisini, anlayışını mezhebini evini ve dinini herhangi bir şekilde diğerlerine dayatmadan kardeşçe birlikte yaşamanın tadını çıkarmaya çalışacağınıza inanıyor ve tavsiye ediyorum. Farklı olduğunuzu biliyor fakat bu farklılıkların Artuklu Üniversitesi bünyesinde erimesini temenni ediyorum.

Sevgili gençler, sizler artık üniversiteli oldunuz. Farklı bir eğitim ve öğretim dönemine başladınız ve hayatınızın yeni bir noktasında artık lise de olduğu gibi ezbere dayalı öğretim anlayışını kenara bırakarak bir akademisyen gibi davranmayı, araştırıcı olmayı, proje yürütmeyi, hocalarınızla birlikte derslerinizde yenilikler katacak bir döneme girdiğinizin bilincinde olmalısınız. Sadece derslere gidip gelen okula uğrayan fakülteye bir kapısından girip bir kapısından çıkan öğrenci olmanızı istemiyoruz.

Bizler, siz değerli öğrencilerimizin mümkün mertebe kitap okumasını, araştırma yapmasını ve sürekli olarak kitaplarla meşgul olmasını arzu ediyoruz.

Gayet tabii ki dinlenmek eğlenmek sizin hakkınız, bu konuda da bize düşen ve bizim yapmamızı istediğiniz herhangi bir husus hasıl olursa, üniversite olarak sizlere yardımcı olmaya hazır olduğumuzu şimdiden ifade etmiş olalım.


Aynı şekilde hocalarınızla  olan ilişkilerinizin son derece büyük bir saygı ve sevgi içerisinde olmasını arzu ediyoruz. Toplumları ayakta tutan en önemli hususlardan birisi de karşılıklı saygı ve sevgidir, hocalarımızın göstereceği sevgiye merhamet ve şefkate karşı sizlerin de aynı şekilde  hocalarınıza  değer vererek, saygı duyarak derslere devam etmenizi ve artık lise öğrencileri gibi değil bir üniversiteli gibi davranmanızı bekliyorum.

Araştıran okuyan ürün ortaya koyan ve bunun yanında da projeler üreten bir akademisyen adayı olmanızı şimdiden bekliyorum. Sadece iki yıllık veya dört yıllık bir eğitim İle yetinmeyiniz.  İki yıllıklar mutlak surette dikey geçiş ile üniversiteye ve lisans bitirme sınavlarına girmek suretiyle bu üniversitenin dört yıl ile tamamlanmasını sağlamaları gerekir diye inanıyorum. Aynı şekilde dört yıllık fakültelerimiz de okuyan Öğrencilerimizin de mutlak surette de Dil öğrenimlerini geliştirerek, Yüksek Lisans ve Doktora yapmalarını bekliyorum.

Üniversitemiz Öğrencilerinin çalışkan olmalarını, öğrencilerimiz kendilerine düşen görevi en iyi şekilde yaparken hocalarıyla da sürekli diyalog halinde olmalarını, kütüphaneyi, kitabı sevmelerini ve kitaplarla meşgul olmalarını arzu ediyorum.

İktisat Fakültemize gelen öğrencilerimizin yarın Türkiye’nin iktisadını düzenleyecek elemanlar olarak yetişmelerini istiyorum.


Mimarlık Fakültemize gelen öğrencilerimizin ‘Mardin’in tarihi dokusunu en iyi şekilde bir mimar olarak nasıl koruyabilirim’ veya ‘Türkiye’ye Mardin mimarisini nasıl anlatabilirim’ duygusu içerisinde olmalarını temenni ederim.


Görevimin yanında, Dekanı olduğum İslami İlimler Fakültesinin %100 Arapça öğretim yapılmasından mütevellit  öğrencilerimizin bilhassa, Arapçaya büyük önem vermelerini ve mutlak suretle bu dili çok iyi öğrenip iyi bir akademisyen olarak yetişmelerini  arzu ediyorum.

Edebiyat Fakültemizin  birimlerinde okuyan tüm bölüm öğrencilerinin tamamının geleceğin  iyi bir akademisyeni ve  iyi bir sosyal bilimcisi olmasını temenni ediyorum.

Fakülte bünyesinde yeni açmış olduğumuz Süryani Dili ve Edebiyatında okuyan öğrencilerimiz,  Mardin’in bir özelliğini yansıtan bu antik dili  iyi öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Türkiye’de ilk defa lisans düzeyinde Süryani Dili ve Edebiyatı üniversitemizde  açıldı. Aynı şekilde yine lisans düzeyinde Kürt Dili ve Edebiyatı da bu üniversitede açılmıştı. Şimdi Arap Dili Edebiyatı, Kürt Dili Edebiyatı, Arap Dili Edebiyatı ve  Süryani Dili Edebiyatının var olduğu bir üniversite gerçekten Mardin’in yansıtan bir üniversitedir. Bu bağlamda köylülerimizin bu üç dili bilmiş olması Mardin’in bir zenginliğini yansıttığının kanıtıdır.

Dil Bölümlerinde okuyan öğrencilerimizin, bu alanda akademik çalışmalar yapmalarını bekliyor,  ama bunları yaparken  de hiçbir ırkın diğer bir ırka üstün olmadığını anlayarak ve kabul ederek hiç kimsenin başkasına tahakküm etmeye hakkı olmadığını bilerek, Süryanisi,  Arabı,  Kürdü, Türkü ile  birlikte herkesin kardeşçe  bütün etnik grupların birlikte yaşama kültürünü zenginleştirerek bir akademisyen tarzıyla olaylara yaklaşmalarını arzu ediyorum.


Bu vesile ile yeni öğretim yılının özellikle bu sene kayıt olan öğrencilerimize ve daha önceki diğer mensup öğrencilerimiz ile birlikte hepinize teşekkür ediyor, sizleri Allah'a emanet ediyorum.
   

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA
T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü