• /
 • Mardin Artuklu Üniversitesi Tarihçesi

Mardin Artuklu Üniversitesi Tarihçesi

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

17 Mayıs 2007 tarihinde 5662 Sayılı Kanun  ile kurulan T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi, 4000 yıllık bir tarihe dayanan coğrafyada; içinde çeşitli dil, din ve kültürel zenginlikleri barındıran Mardin şehri ve çevresinin sosyal ve kültürel ortamına katkıda bulunarak, Türkiye’de bulunan Üniversiteler ile Ortadoğu’daki üniversiteler arasında köprü oluşturmayı hedeflemektedir.

Hilal’in bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olan Mardin, Ortadoğu’nun bütün medeni mirasıyla zenginleşmiş; her rengin, her sesin kendisine yer bulabildiği kadim kültüre sahip bir medeniyetler şehridir. Tarihte  üstlendiği bilimsel ve kültürel rol ile Ümmü’l- Ulum(ilimler anası)ve Medinetu’l-Maarif(Bilgi Şehri) unvanları ile bilinen Nusaybin’de ilk Hıristiyan- Süryani Akademisi Nusaybinli Mor Yakup tarafından açılmıştır.

Nusaybin’de bulunan Mor Yakup Manastırı, Felsefe, mantık, edebiyat,geometri, astronomi, tıp, hukuk eğitiminin verildiği dünyanın ilk eğitim üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Nisibis Akademia’nın (Nusaybin Akademisi),Deyrulzafaran’ın Kasımiye, Zinciriye gibi büyük mekteplerin Medresâ Sor’ların ilim ve irfan mirası Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yeniden can bulmuştur.

Kuruluş kanunu ile birlikte Üniversite’de Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu ile Midyat Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Bu akademik birimlere 10 Aralık 2009 tarihinde Türkiye’nin ilk ve tek dil enstitüsü olan Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü, 01 Şubat 2010 tarihinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve 29 Temmuz 2010 tarihinde Kızıltepe Meslek Yüksekokulu eklenmiştir. 05 Şubat 2010 tarihinde Fen- Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak iki fakülteye ayrılmış olup 2011 yılında İlahiyat Bilimleri Fakültesi ile Nusaybin Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. 2015 yılında Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi,  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur.

Mardin  Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Mardin Artuklu  Kampüsü, 7 km mesafede bulunan İstasyon Yerleşkesi ve Merkezde bulunan Mimarlık Fakültesi ve Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü ile toplamda 9000 öğrenciye şehrin olanaklarından faydalanma imkânı sunmaktadır. Ayrıca Mardin’nin 5  ilçesin  de üniversitenin yüksekokul birimleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan en gelişmiş kentleri arasında yer alan ve  bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış mozaik kültür  yapısı ile huzurlu ve hoşgörülü bir şehir olan Mardin, ideal bir öğrenci kenti olma potansiyeli ile dikkat çekmektedir.

Üniversitenin tüm yerleşkelerinin il merkezine yakınlığı ve bu yerleşkelerin tamamına yeterli sıklıkta toplu ulaşım imkânının bulunması öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Hakkında

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin  ilinde kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye’nin genç ve gelişmekte olan üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2015-2016 Akademik  yıl itibari ile  Üniversite,  öğrenim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini; 6 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı ve 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi  ile yürütmektedir.  8000’e yakın  öğrenciyi geleceğe hazırlayan Mardin Artuklu  Üniversitesi, dinamik akademik kadrosu ve hızlı gelişimi ile dikkat çekerek, 420 Akademisyen ve 285  idari personel ile Türkiye’nin önemli bilim ve araştırma merkezlerinden biri olma kararlılığında ilerlemektedir.

Türkiye’nin ilk ekolojik kampüsünün oluşturulması için 2012 yılından itibaren Merkezi Kampüs Yapılanma çalışmalarını başlatan Mardin Artuklu Üniversitesi, merkezi yerleşkenin tamamlanması için büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 “Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü”nü bünyesinde bulundurma ayrıcalığına sahip  olan Mardin Artuklu Üniversitesi Farklı Dillerde eğitim veren  yeni fakülte ve bölümlerin kurulmasını sağlayarak Dil ağırlıklı tematik bir üniversite olma kararlılığında ilerlemektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi, öğrencilere akademik deneyim kazandırmanın yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da kendilerini geliştirmelerini sağlayacak olanaklar sunmaktadır.

Sosyal Olanaklar

Mardin’in Artuklu Semtinde konuşlanmış olan Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Kampüs Yerleşkesinde  öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için; futbol, basketbol, voleybol ve koşu pisti gibi  açık spor alanları, Merkezi Kültür Merkezi ve açık tiyatro  sahneleri,  200 kişilik yemek salonu ile  100 öğrenci kapasiteli  kantin ve kafeteryalar  bulunmaktadır. Ayrıca  yakın zamanda  yapımı tamamlanacak olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu  ve Sosyal Tesislerinin faaliyete konulması ile birlikte öğrencilerin sosyal ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış olacaktır.

Ayrıca sosyal açıdan kendilerini geliştirmek, sahip oldukları hobileri devam ettirmek isteyen öğrenciler spor, sanat ve çeşitli dallarda kurdukları öğrenci kulüpleri ile  yetenek ve becerilerini sergileme imkânı bulmaktadırlar.

Üniversitede her yıl düzenlenen bahar şenlikleri kapsamında; konserler, tiyatro gösterileri, festivaller, konferanslar, seminerler gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

Burs imkânları

Her yıl Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde öğrenim gören belirli sayıdaki  öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs sağlanmaktadır. Mardin  Şehrinde  bulunan hayırsever işadamları tarafından belirlenen başarılı öğrencilere de  karşılıksız bursların verilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Öğrencilerin maddi imkânsızlıkların başarılarının önüne geçmesini engelleyerek kaliteli öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla durum tespiti yapılan öğrencilere üniversite bütçesinden yemek bursu da yapılmaktadır. Yemek bursu kazanan öğrenciler kartlı geçiş sistemi sayesinde tek kartla yemeklerini yemektedirler.

Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından durumu olmayan öğrenciye karşılıksız burs sağlanmaktadır. Üniversite’nin  İlahiyat Bilimleri Fakültesi’nde okuyan başarılı öğrencilere Mardin İlahiyat Bilimleri Fakültesi Öğrencilerine Yardım Derneği tarafından burs verilmektedir.

Öğrenci Yaşamı

Öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek ve kendilerini geliştirmek için üniversite bünyesinde kurulmuş olan spor takımlarında yer alabilmektedir. 38 Aktif öğrenci kulübü bulunan üniversitede öğrenciler pek çok alanda hobilerini uygulama imkânı bulabilmektedirler.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin genç bir üniversite olmasının avantajı olarak yeni kulüplerin sayısı sürekli artmaktadır. Ayrıca öğrenciler Mardin’in hoşgörülü yapısı ve yaşam maliyetlerinin düşüklüğü sayesinde,  ilde rahat bir öğrencilik yaşamı sürebilmektedir.

Kampüs Hayatı

Şehir merkezinde bulunan üç yerleşkeden biri olan İstasyon Kampüsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, kapalı spor salonu, yemekhane, kantin ve açık spor alanları bulunmaktadır.

2012 yılında faaliyete geçen ve kısa sürede yapımı tamamlanacak  olan Merkezi Artuklu Kampsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, açık spor sahaları, Yemekhane, öğrencilerin keyifle vakit geçirebilecekleri kafeterya ve serbest lobi düzeninde kahve salonları bulunmaktadır.

Merkezi kampüste kısa sürede faaliyete geçecek olan, Merkezi Kütüphane, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesis ile  Merkezi Yemekhane ve Çarşı binalarının  kullanıma açılması ile öğrencilerin sosyal etkinlik ihtiyaçları büyük oranda karşılanmış olacaktır.

 

2015-2016 Akademik Yılı İtibari ile Eğitim-Öğretimde Hizmet Veren Yerleşkeler

İstasyon Kampüsü:

 • Mardin Meslek Yüksekokulu
 • Kızıltepe Meslek Yüksekokulu
 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Merkezi Artuklu Kampüsü:

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 
 • Sağlık Yüksekokulu
 • Edebiyat Fakültesi
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Merkezi Laboratuar
 • Merkezi Kültür Merkezi
 • Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Antik Mardin Kampüsü

 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Nusaybin Meslek Yüksekokulu

İlçelerde Bulunan Meslek Yüksekokulları:

 • İstasyon semti (Kızıltepe MYO, Mardin  MYO ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu)
 • Midyat  İlçesi, Midyat Meslek Yüksekokulu
 • Ömerli ilçesi,  Ömerli Meslek Yüksekokulu
 • Savur ilçesi,  Savur Meslek Yüksekokulu

REKTÖRLÜĞE BAĞLI BİRİMLER

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü
 • Türk Dili Bölümü
 • Yabancı Diller Bölümü

Rektörlük Ek Binası

 • Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü
 • Fen Fakültesi
 • Devlet Konservatuarı

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ

Yaşam Boyu Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Anlaşmazlık Çözümü Ve Birlikte Yaşama Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Uzaktan Öğretim Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Kariyer Geliştirme Ve Araştırma Merkezi

Türkçe Öğrenim  Ve Araştırma  Merkezi

Küresel Toplumsal Cinsiyet Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Tohum Biyolojisi Ve Genetik Araştırma Merkezi

Okul Öncesi Eğitimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Kudüs ve Filistin Araştırmaları Merkezi

Mardin Araştırma ve Uygulama Merkezi

 

 

 

T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü